Marshall Lions Club

2016 Marshall Lions Ice Fisheree Raffle Winners

Cash Raffle Winners

1st Prize – $2000.00 – Jason Simonson

2nd Prize – $1000.00 – Robert LangeIMG_1095

3rd Prize – $1000.00 – Al Rodemacker

4th Prize – $500.00 – Karen Lange

5th Prize – $500.00 – David Keleber

6th Prize – $500.00 – Michelle Bryant

7th Prize – $500.00 – Bretai Haher

8th Prize – $500.00 – Deb Sommerfold

9th Prize – $250.00 – Mike Schmid

10th Prize – $250.00 – Mike Wells

11th Prize – $250.00 – Bill WildmanIMG_1094

12th Prize - $250.00 – Jason Wolff

13th Prize - $250.00 – Luke Bensend

14th Prize – $100.00 – Jon Lee

15th Prize – $100.00 – Dwight Hayes

16th Prize – $100.00 – Shawn Arnold

17th Prize – $100.00 – Cyndee Arnold

18th Prize – $100.00 – Jon Bunch

19th Prize – $100.00 – Brandon Witkowski

20th Prize – $100.00 – AKJ SpiritsIMG_1093

21st Prize – $100.00 – Rick Ellis

22nd Prize – $100.00 – Rick Lynch

23rd Prize – $100.00 – Josh Leese

24th Prize – $100.00 – Scott Noland

25th Prize – $100.00 – David Scheel

26th Prize – $100.00 – Barb Arnold

27th Prize – $100.00 – Ann Killan – Khan

28th Prize – $100.00 – Gerk’s Junction

29th Prize – $100.00 – Mark Lukosaitis

30th Prize – $50.00 – Karen Lange

31st Prize – $50.00 – Cindy Schuepbach

Card Tournament

Card Tournament

32nd Prize – $50.00 – Owen Raisbeck

33rd Prize – $50.00 – Bernie Galston

34th Prize – $50.00 – Paul Wolfgang

35th Prize – $50.00 – Jon Hornby

36th Prize – $50.00 – Tom Ehrke

37th Prize – $50.00 – Mike Lewellen

38th Prize – $50.00 – Kyra Kloepping

39th Prize – $50.00 – Ron Holzapfel

40th Prize – $50.00 – Mathew Faust

41st Prize – $50.00 – Mike Wildman

42nd Prize – $50.00 -Luke Bensend

 

Gun Raffle Winners

1st Prize – Jose Compost Jimenez – Winchester SX3 12 ga.

2nd Prize – Wally Walters – Browning BPS .410

3rd Prize – Lindsey Reno – Browning BPS 20 ga.

4th Prize – Jon Hornby – Browning A-Bolt .270 cal

5th Prize – Todd Brunson – Winchester SXP Turkey 12 ga

6th Prize – Andrea Gomez – Henry Golden Boy .22 rifle H004

7th Prize – Mathew Faust – Henry .17 HMR rifle H001

8th Prize – Tim Gosdeck – Savage Axis Pkg Camo .22-250

9th Prize – Dale Evenson – Savage Axis Pkg .30-06 rifle

10th Prize – Tom Hensel – Henry H001 .22 rifle

 

Hunter’s Gun Raffle

Lowell Wright – Winchester SXP 3 1⁄2” camo 12 gauge

 

Rabbit Hunt Winners

Two Man Team – 121 Teams

Frozen Ballers take the Broomball Title

Frozen Ballers take the Broomball Title

 

1st place – Chad and Dave $150

2nd place – Hate Rabbits $120

3rd place – Bunny Huggers $100

4th place – The Two $80

5th place – Land Busters $70

6th place – Wright Stuff $60

7th place – Liquer Box $40

8th place – Larry & Glen $30

One Man Team – 65 Teams

1st place – Greg Storms $150

2nd place – Anthony Haas $100

Blue Balls take 2nd in Broomball Tourney

Blue Balls take 2nd in Broomball Tourney

3rd place – Bill Robinette $80

4th place – Mark Moehrke $75

5th place – Chris Nichols $60

6th place – Jim Sell $50

7th place – Chad Noel $40

8th place – Ed Klung $30

9th place – Mark Sumnicht $10

10th place – Eric Luedeman $10

 

Broomball Winners

1st Place – Frozen Ballers – Corey Heller – $125.00

2nd Place – Blue Balls – Jason Schuster – $95.00

3rd Place – Team TLG – Terry Gomez – $52.50

4th Place – Big Ice Test Icicles – Brandon Witkowski – $52.50

5th Place – Good’s Team – Jacob Goodwin – $12.50

6th Place – Herman’s Liquor – Kevin Gherke – $12.50

Marshall Fire Dept./ Marshall Lions Broomball Challenge

Marshall Fire Dept. 4 – Lions 3

 

Fishing Contest 

Biggest Fish - Eric Weigen – Bass $200

Tagged Fish was NOT caught2010 Fisheree 038

Adult Division

Blue Gill

1st – Chad DeHart

2nd – Ria Ott

Crappie

1st – Ron DeYoung,

2nd – John Ponti

Bass

1st – Eric Weigen

2nd – Ron DeYoung

Kids DivisionSpecial Memories

Blue Gill

1st – Austin Wildman

2nd – Kyler Sanchez

3rd – Drake Biodrowski

Crappie

1st – Austin Wildman

2nd – Drake Biodrowski

3rd – Nick Peterson

Fishing Prize Winners

Kids $100 Fishing raffle – Peter Mcphee

Ice Auger winner – Matthew Special

Stuffed Animals winner –  Ava Hellenbrand

 

Snow Sculpting – 3 Teams

1st place – Carving a Dragon, The Senger Family (2-peet) $50

2nd place – Beck’s Beir Stein, Vinny Kornell and Friends $25

3rd place – Snoopy and his doghouse – Emma, Emil, Ava and Chelsea $25

 

$5 Special Raffles

 

Ice auger – Terry Neuman

Hunting blind – Kris Hellenbrand

Chain Saw – Linda Schroedl

Bucket Raffles – in order of 1 through 26

Opie

Jennifer Zay

K. Frey

Joe Brandel

Tim Sullivan

Tom Zwieg

Andrea Gomez

Mike Reedy

Verdell Scottie

Tiara Marty

C. Miescher

Mike Reedy

Andrea Gomez

Pat Boettcher

Terry Grossman

Corey Heller

Jim White

K. Frey

Jan Chapelle

Karen Lange

Shawn Arnold

Jeff Hech

Kevin Moreland

Chad DeHart

Julie White

Shawn Arnold

50” Big Screen TV – Nathan Schmid

 

 

 

 

 

Come and Visit!

Want to see what were about? Attend a meeting on the 2nd Wednesday or last Thursday of each month. Contact Lion Paul for meetings details.

203 Hubbell Street, Marshall WI 53559

Get Directions